Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Súčasnosť

Obec Cinobaňa leží v regióne Novohrad na úpätí Slovenského Rudohoria.ijú tu prevažne Slováci, cca 2350 obyvateľov. K obci Cinobaňa patria aj časti: Maša, Katarínska Huta, Turičky, Hrnčiarky a Žihľava.

Starousadlíci sú evanjelici. Evanjelické kostoly pochádzajú zo 14.-16.storočia. V časti Turičky stojí drevená zvonica. V časti Katarínska Huta sa nachádza katolícky kostol z 19. storočia.

Obec leží v doline Cinobanského potoka, cestou popri ňom sa môže návštevník dostať do najkrajších častí chotára. Listnaté a ihličnaté lesy, horské lúky, ticho, čistý vzduch, roztrúsené drevené domčeky, studničky s krištáľovo čistou vodou. To všetko sa ponúka návštevníkovi málo dotknuté civilizáciou.Sú tu výborné podmienky pre turistiku. Cestou sa možno občerstviť zberom lesných plodov – malín, černíc, ale na svoje si prídu, hlavne v jesennom období aj hubári. Z doliny sa dostaneme na hrebeň vrchu Strieborná, z ktorého je nádherný výhľad na okolie.

Cez Hrnčiarky sa poľnou cestou dá prejsť na Žihľavu, Látky, Hriňovú, Bykovo a Detviansku Hutu. Tu sa nachádza penzión „Stará krčma“. Cinobanské lazy sa okrem prírodných krás môžu pochváliť aj vyše storočnou raritou. Starú krčmu na Žihľave dal postaviť bývalý richtár 1.10.1878. Na starom drevenom tráme, ktorý ostal po viacerých rekonštrukciách je trasľavým písmom vyrytý odkaz, že ide o stavbu starú 125 rokov. O Starej krčme idú rôzne fámy. Koncom 19. storočia bola na cinobanských lazoch vysoká laznícka populácia. Chlapi chodievali pracovať do neďalekej Kokavy a svoju dennú mzdu neraz prepili v kokavskej krčme. Domáci richtár rozhodol, že aj oni budú mať svoju vlastnú krčmu. A tak sa s božou pomocou, ako je to napísané na drevenom tráme, podarilo v októbri 1878 krčmu dokončiť. Pod starým trámom sa podpísal aj slávny zbojník z rodu Kamenských, ktorý bol známy vo viacerých chotároch.

Ak sa vyberiete iným smerom prídete na Šutovu jamu a vrch Chrobču.

V blízkosti obce sa nachádza, smerom na Lovinobaňu, rekreačná chatová oblasť Lovinka.

Sú to všetko prechádzky malebnou prírodou v málo známych častiach nášho krásneho Slovenska.V cinobanských lesoch žije jariabok, zajac, diviak, líška aj srnčia zver. Záujemcom sa naskytá možnosť zapoľovať si v revíri. Bohatstvom tohto kraja je krásna príroda a srdeční ľudia, to všetko čaká na svojich turistov, aby ich objavili.


 

Fotogaléria súčasnosti

bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu

 


Úvodná stránka